Nieuczciwie potraktowana hostessa – jakie masz prawa?

Przed podjęciem pracy hostessy nierzadko powstrzymuje obawa przed nieuczciwym potraktowaniem ze strony pracodawcy. Co zrobić, by uchronić się przed tego typu sytuacjami i jak dochodzić swoich praw? W tym tekście znajdziesz przydatne wskazówki.
Znaj swoje prawa
Przed podjęciem pracy, nawet jeśli jest to dorywcze zajęcie, warto zorientować się, jak wyglądają Twoje prawa i obowiązki. Jeśli będziesz świadoma tego, jak praca hostessy wygląda od strony formalnej, łatwiej będzie ci wychwycić nieścisłości ze strony pracodawcy przed podjęciem zlecenia.
Pamiętaj, że każda praca, nawet jeśli miałabyś ją wykonywać tylko kilka godzin przez jeden dzień, powinna być potwierdzona podpisaniem umowy. W przypadku hostess najczęściej jest to umowa zlecenia.
Jako pracownik masz pełne prawo domagać się umowy przed rozpoczęciem wykonywania powierzonego ci zadania. Nie daj się zwieść pracodawcy, że „umowa będzie za tydzień” lub „nie ma sensu nic podpisywać w przypadku tak krótkiego czasu zatrudnienia”. Posiadanie umowy podpisanej zarówno przez Ciebie, jak i przez pracodawcę daje ci podstawę do dochodzenia ewentualnych roszczeń.
Marzysz o pracy hostessy? A może jesteś właścicielem firmy i szukasz profesjonalistów do promocji swojej działalności? W obu przypadkach warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji hostess Erica.pl. Agencja hostess zatrudnia atrakcyjne i profesjonalne hostessy do obsługi targów, konferencji i innych akcji promocyjnych, wpływając na pozytywne kreowanie wizerunku danej firmy.
Zrób research
Najłatwiej walczyć z nieuczciwością po prostu się przed nią chroniąc. Jeśli zaproponowano Ci pracę w charakterze hostessy, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o osobie, która będzie Cię zatrudniać.
W Internecie bez większego trudu znajdziesz informacje o firmie, która oferuje Ci pracę. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy ona faktycznie istnieje i funkcjonuje. Służy temu strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, na której można wyszukać wszystkie zarejestrowane firmy.
Jeśli działalność zleceniodawcy nie budzi Twoich wątpliwości, możesz poszukać opinii o nim na forach internetowych. Jest wiele stron, na których pracownicy mogą oceniać pracodawcę lub dzielić się spostrzeżeniami na temat bycia zatrudnionym w konkretnych miejscach.
Na forach znajdziesz prawdziwe opinie osób, które miały do czynienia z osobą, która proponuje Ci pracę, dlatego przeczytaj uważnie co mają do powiedzenia: czy nie przestrzegają przed podejmowaniem zleceń od tej firmy, czy nie miały problemów z otrzymaniem wynagrodzenia lub czy nie spotkały ich jakiekolwiek nieprzyjemności ze strony zlecającego.
Mimo, iż wypowiedzi w Internecie są bogatym źródłem informacji, nie podchodź do nich bezkrytycznie. Weź pod uwagę, że opinie mogą być bardzo stronnicze lub wystawiane, aby „zrobić komuś na złość”. Dlatego zachowaj zdrowy osąd sytuacji.
Jeśli mimo to spotkała cię nieuczciwość…
Jeśli, mimo zachowania środków ostrożności, padłaś ofiarą nieuczciwego zachowania ze strony pracodawcy, zachowaj zimną krew i przygotuj plan działania.
Najczęstszymi grzechami popełnianymi przez zatrudniających są nieprawidłowości w wypłacie wynagrodzenia. Dlatego tak ważne jest, abyś jako hostessa posiadała umowę, na którą możesz powoływać się w przypadku problemów z otrzymaniem pieniędzy.
Jeśli Twój pracodawca wymiguje się od wypłaty należnej kwoty, najlepiej wysłać do niego kilka maili z przypomnieniem o zapłacie za wykonaną pracę. Przechowuj maile, które wysłałaś oraz odpowiedzi od zlecającego. Mogą przydać się, jeśli sprawa trafiłaby do sądu.
Kiedy twoje maile są ignorowane przez dłuższy czas, wyślij do pracodawcy przedsądowe wezwanie do zapłaty. Dokładną instrukcję, jak należy to zrobić znajdziesz na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, możesz tam także pobrać gotowy druk do wypełnienia.
Przeważnie powyższe działania przynoszą skutek, jednak w przypadku dalszego milczenia ze strony zleceniodawcy, pozostaje Ci zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Jest to urząd, które zajmuje się właśnie tego typu nieprawidłowościami i ma obowiązek zająć się Twoją sprawą, nawet jeśli kwota, o którą się „upominasz” nie należy do wysokich.